Swag vs uniform
Polski przewodnik operacyjny o swag vs uniform — kiedy wybrać gadżety eventowe, kiedy zaangażować się w program uniformów dla pracowników, jak różni się koperta kosztowa i baza dostawców, reguły pracownicze w polskim Kodeksie Pracy, które rządzą uniformami, oraz jak fakturowanie KSeF różni się między jednorazowym a toczącym się programem.
Co swag vs uniform faktycznie znaczy w Polsce
Wyrażenie swag vs uniform obejmuje decyzję, którą większość polskich pracodawców myli w jednym albo drugim kierunku. Albo kupują swag w nieskończoność i nigdy nie angażują się w uniform — i swag gnije w szufladzie biurka — albo angażują się w uniform za wcześnie, zanim marka zasłużyła na prawo poprosić pracowników o jego noszenie, i uniform staje się podatkiem, na który nikt nie zwraca uwagi.
W naszych danych fulfilmentu z Warszawy i Krakowa właściwa odpowiedź to prawie zawsze miks, nie wybór. Miks to: program uniformów dla ról customer-facing i operacyjnie zdefiniowanych (zespół front-of-house, zespół magazynowy, zespół eventowy, zespół sprzedażowy na miejscu klienta) oraz program swag dla wszystkiego innego (drop targowy, giveaway kliencki, kick-off partnerski). Dwa programy mają różne bazy dostawców, różne koperty kosztowe, różne traktowanie KSeF i różne reguły prawa pracy w polskim Kodeksie Pracy.
Ten tekst jest napisany dla polskiego leadera HR, marki i zakupów, który musi wybrać między dwoma, i przechodzi przez mechanikę operacyjną każdego z nich.
Kiedy wybrać swag
Swag — gadżety promocyjne na eventy, targi, spotkania klienckie i wewnętrzne kick-offy sprzedażowe — jest właściwą odpowiedzią, gdy odbiorcą jest strona trzecia (klient, prospekt, partner, uczestnik eventu), a celem jest jednokierunkowy sygnał od marki na zewnątrz. W typowym polskim programie to jest kit na konferencji B2B (Impact, Infoshare, DevConf, JDD, szczyty ABSL), drop na szczycie partnerów, giveaway kliencki i giveaway na hali targowej.
Koperta kosztowa dla swag w Polsce wynosi zł90–zł280 per sztukę dla standardowego kitu 4–6 elementów, zł180–zł420 per sztukę dla kitu kuratorowanego 5–7 elementów, zł320–zł680 per sztukę dla kitu dziedzictwa albo współczesnego designu. Lead time z Warszawy to 18–24 dni dla produkcji, 2–4 dni robocze dla in-stock. Baza dostawców dla swag jest szeroka: Warszawa i Łódź dla standardowego bidonu, notesu, kabla, długopisu, drukowanej karty; Kraków dla opraw introligatorskich; Wrocław dla współczesnego designu; Poznań dla wykończenia tekstylnego; dostawcy regionalni (Bolesławiec, Łowicz, Kaszuby, Podhale, Śląsk Opolski) dla dziedzictwa.
Traktowanie KSeF dla swag to standardowe traktowanie merchu: VAT 23% per pozycja, NIP dostawcy na fakturze, NIP kupującego przyjmujący fakturę, walidacja KSeF przeciw schemie. Wprowadzony VAT podlega odliczeniu przez KSeF dla każdego klienta B2B z ważnym NIP. Faktura dostawcy typowo ląduje w ciągu 30 dni od dostawy i jest uzgadniana z potwierdzeniem odbioru magazynowego.
Kiedy zaangażować się w program uniformów
Program uniformów — ten sam bazowy zestaw na ciele dla pracowników w zdefiniowanej roli — jest właściwą odpowiedzią, gdy odbiorcą jest pracownik (albo kontrahent działający w roli pracowniczej), a celem jest dwukierunkowy sygnał między marką a klientem, mediowany przez pracownika. W typowym polskim programie to jest zespół front-of-house na recepcji centrali w Warszawie, zespół magazynowy w hubie fulfillmentowym w Łodzi, zespół customer-engineering na terenie klienta, zespół sprzedażowy na miejscu klienta i zespół operacyjny w biurze w Mokotowie albo na Woli.
Programy uniformów w Polsce kosztują znacznie więcej per pracownik niż kity swag, bo zestaw jest per pracownik per rok, a nie per odbiorca per event. W naszych danych typowy uniform front-of-house (5–7 elementów: polo, spodnia, kurtka, czapka albo beanie, identyfikator, smycz, opcjonalnie szalik) kosztuje zł650–zł1 800 per pracownik per rok w zależności od substratu. Typowy uniform magazynowy (6–9 elementów: kurtka hi-vis, spodnie hi-vis, buty bezpieczne, warstwa bazowa, polo robocze, spodnie robocze, czapka, rękawice) kosztuje zł1 400–zł3 200 per pracownik per rok. Typowy uniform customer-engineering (4–6 elementów: brandowane polo, brandowane spodnie, brandowany softshell, brandowana czapka, opcjonalnie hi-vis, brandowany toolkit) kosztuje zł900–zł2 200 per pracownik per rok.
Lead time dla programu uniformów jest dłuższy niż dla kitu swag, bo dopasowanie i sizing per pracownik napędzają model produkcji. Standardowy program polo zajmuje 6–10 tygodni od lock designu do pierwszej dostawy, z sizingiem per pracownik dostarczanym przez próbną próbkę przed zamówieniem hurtowym. Niestandardowe polo z w pełni niestandardowym barwnikiem zajmuje 10–14 tygodni.
Reguły polskiego prawa pracy rządzące uniformami
Polski Kodeks Pracy i powiązane przepisy obejmują program uniformów trzema mechanizmami.
Artykuł 2379 Kodeksu Pracy wymaga od pracodawcy zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej (PPE), jeśli praca wiąże się z niebezpiecznymi warunkami albo szczególnymi wymaganiami odzieżowymi. Pracodawca pokrywa koszt; pracownik nie płaci za zestaw. Zestaw jest własnością pracodawcy; jest wydawany pracownikowi na czas trwania roli. W naszym doświadczeniu ten artykuł napędza uniform magazynowy i uniform customer-engineering, ale nie napędza uniformu front-of-house, bo front-of-house nie jest środowiskiem niebezpiecznym.
Przepisy BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) uzupełniają Kodeks Pracy po stronie bezpieczeństwa. Wymagają od pracodawcy zidentyfikowania wymagań PPE per rola, udokumentowania ich w ocenie BHP i dostarczenia PPE odpowiednio. Zestaw musi spełniać odpowiednie normy polskie i unijne (EN ISO 20471 dla hi-vis, EN ISO 13688 dla odzieży roboczej, EN 388 dla rękawic, EN ISO 20345 dla butów bezpiecznych). Pracownik magazynowy, który dostaje niezgodną kurtkę hi-vis, naraża pracodawcę na ustalenie PIP (Państwowa Inspekcja Pracy).
Traktowanie podatkowo-dochodowe dodatku na uniform siedzi osobno. Jeśli pracodawca dostarcza zestaw bezpośrednio, wartość zestawu nie jest dochodem do opodatkowania pracownika. Jeśli pracodawca wypłaca gotówkowy dodatek na zestaw, dodate jest opodatkowanym dochodem, chyba że mieści się w zwolnieniach BHP albo uniform-specific. Dyscyplina obronna to dostarczanie zestawu bezpośrednio przez zarządzany program uniformów, a nie wypłacanie gotówkowego dodatku na zestaw.
Różnica fakturowania KSeF między swag a uniformem
Faktura KSeF dla swag i faktura KSeF dla programu uniformów wyglądają inaczej, bo relacja z dostawcą jest inna.
Dla swag: dostawcą jest zwykle dostawca merchu (hub w Warszawie albo Łodzi na standardowy kit, atelier w Krakowie na oprawy, studio we Wrocławiu na współczesny design). Faktura nosi NIP dostawcy, NIP kupującego, pozycje kitu po złX per sztukę, VAT 23% per linia. Faktura jest zwykle jednorazowa per zamówienie, z potwierdzeniem dostawy.
Dla programu uniformów: dostawcą jest zwykle specjalista od uniformów (dostawca odzieży roboczej dla magazynu, dostawca uniformów korporacyjnych dla front-of-house, dostawca odzieży roboczej plus PPE dla customer-engineering). Faktura nosi NIP dostawcy, NIP kupującego, zestaw per pracownik po złY per pracownik, VAT 23% per linia. Faktura jest zwykle tocząca się — dostawca wysyła nowych pracowników i wymiany co miesiąc, a miesięczna faktura nosi zestaw per pracownik za aktywność miesiąca.
Walidacja KSeF jest taka sama — schema, mapowanie NIP, linia 23% VAT — ale wolumen i częstotliwość są inne. Typowy polski program uniformów dla 250–500 pracowników customer-facing to zł300,000–zł900,000 per rok w wartości zestawu, z miesięcznymi fakturami po zł25,000–zł75,000 każda. Rejestracja dostawcy w KSeF jest długoterminowym zobowiązaniem; mapowanie NIP-u kupującego w KSeF jest długoterminowym zobowiązaniem. Oba muszą być na miejscu, zanim program się zacznie.
Mapa dostawców dla każdego
Programy swag i uniformów czerpią z różnych części polskiej bazy dostawców.
Dla swag: mapa to klaster merchu i designu, który przeszliśmy w poprzednich tekstach — Warszawa i Łódź dla standardowego kitu, Kraków dla opraw introligatorskich, Wrocław dla współczesnego designu, Poznań dla tekstyliów, klaster dziedzictwa (Bolesławiec, Łowicz, Kaszuby, Podhale, Śląsk Opolski) dla kitu dziedzictwa. Reguła decyzyjna jest redakcyjna — jako kit musi się czytać.
Dla programu uniformów: mapa to klaster odzieży roboczej i PPE. Polski klaster odzieży roboczej jest zakotwiczony na łódzkim przemyśle tekstylnym (kompleks Księży Młyn, rejon Widzewa, dziedzictwo produkcyjnej przeszłości miasta), uzupełniony przez Poznań, Wrocław i Białystok dla specjalistycznego PPE. Główni polscy dostawcy odzieży roboczej obsługują sektor magazynowy, budowlany, produkcyjny i logistyczny na skalę, i zwykle utrzymują certyfikacje EN ISO 20471, EN ISO 13688 i odpowiednie PPE. Dostawcy uniformów korporacyjnych (front-of-house, customer-facing, sprzedaż) siedzą bliżej klastra retailowego odzieży firmowej — zwykle utrzymują mniej z zakresu EN ISO, a więcej z certyfikacji jakości marki.
Rama decyzyjna
Składając razem, decyzja swag vs uniform w typowym polskim pracodawcy przechodzi przez cztery pytania.
Pytanie 1: Kto jest odbiorcą? Jeśli odbiorcą jest strona trzecia (klient, prospekt, partner, uczestnik eventu), odpowiedź to swag. Jeśli odbiorcą jest pracownik (albo kontrahent działający w roli pracowniczej) w zdefiniowanej roli, odpowiedź to uniform.
Pytanie 2: Jaki jest cel? Jeśli celem jest jednokierunkowy sygnał od marki na zewnątrz, odpowiedź to swag. Jeśli celem jest dwukierunkowy sygnał między marką a klientem, mediowany przez pracownika, odpowiedź to uniform.
Pytanie 3: Jaka jest koperta kosztowa? Swag to zł90–zł680 per sztukę per odbiorca per event. Uniform to zł650–zł3 200 per pracownik per rok. Koszt per pracownik per rok po stronie uniformu jest około 5–10x kosztu per odbiorca per event po stronie swag, i ta różnica jest operacyjnym uzasadnieniem dla zobowiązania per pracownik per rok.
Pytanie 4: Jaka jest ekspozycja regulacyjna? Swag nie niesie ekspozycji prawa pracy; przepisy BHP nie mają zastosowania, bo odbiorcą jest strona trzecia. Uniform niesie ekspozycję Kodeksu Pracy i BHP, jeśli rola jest niebezpieczna; pracodawca musi dostarczyć zestaw nieodpłatnie i zestaw musi spełniać odpowiednie normy.
FAQ
Jaka jest koperta kosztowa per sztukę dla polskiego kitu swag?
zł90–zł280 per sztukę dla standardowego kitu 4–6 elementów; zł180–zł420 per sztukę dla kitu kuratorowanego 5–7 elementów; zł320–zł680 per sztukę dla kitu dziedzictwa albo współczesnego designu. Wszystkie ceny netto, bez VAT 23%.
Jaka jest koperta kosztowa per pracownik per rok dla polskiego uniformu?
zł650–zł1 800 per pracownik per rok dla typowego uniformu front-of-house; zł1 400–zł3 200 per pracownik per rok dla typowego uniformu magazynowego; zł900–zł2 200 per pracownik per rok dla typowego uniformu customer-engineering. Wszystkie ceny netto, bez VAT 23%.
Jaki jest lead time dla polskiego programu uniformów?
6–10 tygodni od lock designu do pierwszej dostawy dla standardowego programu polo; 10–14 tygodni dla niestandardowego polo z w pełni niestandardowym barwnikiem. Sizing per pracownik dostarczany przez próbną próbkę przed zamówieniem hurtowym.
Co wymaga polski Kodeks Pracy w sprawie uniformów?
Artykuł 2379 wymaga od pracodawcy nieodpłatnego dostarczenia odzieży roboczej i PPE, jeśli praca wiąże się z niebezpiecznymi warunkami albo szczególnymi wymaganiami odzieżowymi. Przepisy BHP uzupełniają po stronie bezpieczeństwa, wymagając PPE zgodnego z EN ISO per rola. Pracodawca musi dostarczyć zestaw bezpośrednio, nie jako gotówkowy dodatek.
Jak fakturowanie KSeF różni się między swag a uniformem?
Faktury swag są zwykle jednorazowe per zamówienie z potwierdzeniem dostawy. Faktury programu uniformów są zwykle toczące się miesięcznie z liniami zestawu per pracownik. Obie noszą tę samą schemę KSeF, NIP dostawcy, NIP kupującego i 23% VAT per linia.
Jaki jest właściwy miks swag i uniformu dla typowego polskiego pracodawcy?
Uniform dla ról customer-facing i operacyjnie zdefiniowanych (front-of-house, magazyn, zespół eventowy, customer-engineering, sprzedaż na miejscu klienta). Swag dla wszystkiego innego (giveawayy eventowe, szczyty partnerów, dropy klienckie, wewnętrzne kick-offy sprzedażowe). Miks jest właściwą odpowiedzią w około 80% przypadków, które widzimy.